EKMQ161VSN122MQ40S
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EKMQ161VSN122MQ40S
EKMQ161VSN122MQ40S
Part Number
EKMQ161VSN122MQ40S
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 160V SNAP
Data sheet
EKMQ161VSN122MQ40S.pdf
Delivery Services
EKMQ161VSN122MQ40S
Comments
    EKMQ161VSN122MQ40S Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance1200 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated160 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
    Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.3 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency3.45 A @ 50 kHz