EKMQ161VSN681MP30S
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EKMQ161VSN681MP30S
EKMQ161VSN681MP30S
Part Number
EKMQ161VSN681MP30S
Description
CAP ALUM 680UF 20% 160V SNAP
Data sheet
EKMQ161VSN681MP30S.pdf
Delivery Services
EKMQ161VSN681MP30S
Comments
    EKMQ161VSN681MP30S Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance680 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated160 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.7 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency2.55 A @ 50 kHz