EKMQ201VSN182MA40S
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EKMQ201VSN182MA40S
EKMQ201VSN182MA40S
Part Number
EKMQ201VSN182MA40S
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP
Data sheet
EKMQ201VSN182MA40S.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
EKMQ201VSN182MA40S
Comments
    EKMQ201VSN182MA40S Specifications
    SeriesKMQ
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance1800 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated200 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
    Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency3.08 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency4.62 A @ 50 kHz