EKMQ251VSN152MA45S
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EKMQ251VSN152MA45S
EKMQ251VSN152MA45S
Part Number
EKMQ251VSN152MA45S
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP
Data sheet
EKMQ251VSN152MA45S.pdf
Delivery Services
EKMQ251VSN152MA45S
Comments
    EKMQ251VSN152MA45S Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance1500 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated250 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
    Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.5 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency3.75 A @ 50 kHz