EKMQ251VSN391MP35S
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EKMQ251VSN391MP35S
EKMQ251VSN391MP35S
Part Number
EKMQ251VSN391MP35S
Description
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP
Data sheet
EKMQ251VSN391MP35S.pdf
Delivery Services
EKMQ251VSN391MP35S
Comments
    EKMQ251VSN391MP35S Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance390 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated250 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.3 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.95 A @ 50 kHz