EKMQ251VSN821MQ45S
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EKMQ251VSN821MQ45S
EKMQ251VSN821MQ45S
Part Number
EKMQ251VSN821MQ45S
Description
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP
Data sheet
EKMQ251VSN821MQ45S.pdf
Delivery Services
EKMQ251VSN821MQ45S
Comments
    EKMQ251VSN821MQ45S Specifications
    SeriesKMQ
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance820 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated250 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
    Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency3 A @ 50 kHz