EKMQ351VSN151MP30S
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EKMQ351VSN151MP30S
EKMQ351VSN151MP30S
Part Number
EKMQ351VSN151MP30S
Description
CAP ALUM 150UF 20% 350V SNAP
Data sheet
EKMQ351VSN151MP30S.pdf
Delivery Services
EKMQ351VSN151MP30S
Comments
    EKMQ351VSN151MP30S Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance150 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated350 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency820 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.1726 A @ 50 kHz