EKMQ351VSN561MA35S
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EKMQ351VSN561MA35S
EKMQ351VSN561MA35S
Part Number
EKMQ351VSN561MA35S
Description
CAP ALUM 560UF 20% 350V SNAP
Data sheet
EKMQ351VSN561MA35S.pdf
Delivery Services
EKMQ351VSN561MA35S
Comments
    EKMQ351VSN561MA35S Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance560 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated350 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
    Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.5 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency2.145 A @ 50 kHz