EKMQ401VSN391MR40S
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EKMQ401VSN391MR40S
EKMQ401VSN391MR40S
Part Number
EKMQ401VSN391MR40S
Description
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP
Data sheet
EKMQ401VSN391MR40S.pdf
Delivery Services
EKMQ401VSN391MR40S
Comments
    EKMQ401VSN391MR40S Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance390 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
    Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.55 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency2.2165 A @ 50 kHz