EKY-500ELL181MH20D
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EKY-500ELL181MH20D
EKY-500ELL181MH20D
Part Number
EKY-500ELL181MH20D
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 180UF 20% 50V RADIAL
Data sheet
EKY-500ELL181MH20D.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
EKY-500ELL181MH20D
Comments
    EKY-500ELL181MH20D Specifications
    SeriesKY
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance91 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance180 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.138" (3.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#7000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency364 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency910 mA @ 100 kHz