EKZE6R3ELL221MH07D
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EKZE6R3ELL221MH07D
EKZE6R3ELL221MH07D
Part Number
EKZE6R3ELL221MH07D
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL
Data sheet
EKZE6R3ELL221MH07D.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
EKZE6R3ELL221MH07D
Comments
    EKZE6R3ELL221MH07D Specifications
    SeriesKZE
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance150 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance220 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.138" (3.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated6.3 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency190 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency380 mA @ 100 kHz