ELH686M400AQ1AA
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
ELH686M400AQ1AA
ELH686M400AQ1AA
Part Number
ELH686M400AQ1AA
Manufacturer
KEMET
Description
CAP ALUM 68UF 20% 400V SNAP
Data sheet
ELH686M400AQ1AA.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
ELH686M400AQ1AA
Comments
    ELH686M400AQ1AA Specifications
    SeriesELH
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance68 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency600 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency870 mA @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)852mOhm @ 20kHz