ELXS401VSN391MR35S
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
ELXS401VSN391MR35S
ELXS401VSN391MR35S
Part Number
ELXS401VSN391MR35S
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP
Data sheet
ELXS401VSN391MR35S.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
ELXS401VSN391MR35S
Comments
    ELXS401VSN391MR35S Specifications
    SeriesLXS
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance390 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
    Height - Seated (Max)1.476" (37.50mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.61 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency2.3023 A @ 50 kHz