ELXZ630ELL390MF15D
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
ELXZ630ELL390MF15D
ELXZ630ELL390MF15D
Part Number
ELXZ630ELL390MF15D
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 39UF 20% 63V RADIAL
Data sheet
ELXZ630ELL390MF15D.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
ELXZ630ELL390MF15D
Comments
    ELXZ630ELL390MF15D Specifications
    SeriesLXZ
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    Impedance610 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance39 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Lead Spacing0.098" (2.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated63 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency132 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency330 mA @ 100 kHz