ELXZ6R3ELL122MJ16S
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
ELXZ6R3ELL122MJ16S
ELXZ6R3ELL122MJ16S
Part Number
ELXZ6R3ELL122MJ16S
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL
Data sheet
ELXZ6R3ELL122MJ16S.pdf
Delivery Services
ELXZ6R3ELL122MJ16S
Comments
    ELXZ6R3ELL122MJ16S Specifications
    SeriesLXZ
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    Impedance68 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance1200 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated6.3 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency630 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.05 A @ 100 kHz