ELXZ6R3ELL151MEB5D
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
ELXZ6R3ELL151MEB5D
ELXZ6R3ELL151MEB5D
Part Number
ELXZ6R3ELL151MEB5D
Description
CAP ALUM 150UF 20% 6.3V RADIAL
Data sheet
ELXZ6R3ELL151MEB5D.pdf
Delivery Services
ELXZ6R3ELL151MEB5D
Comments
    ELXZ6R3ELL151MEB5D Specifications
    RatingsAEC-Q200
    Impedance500 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance150 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Lead Spacing0.079" (2.00mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated6.3 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency70 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency175 mA @ 100 kHz