ELXZ6R3ELL152MJ20S
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
ELXZ6R3ELL152MJ20S
ELXZ6R3ELL152MJ20S
Part Number
ELXZ6R3ELL152MJ20S
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V RADIAL
Data sheet
ELXZ6R3ELL152MJ20S.pdf
Delivery Services
ELXZ6R3ELL152MJ20S
Comments
    ELXZ6R3ELL152MJ20S Specifications
    SeriesLXZ
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    Impedance52 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance1500 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated6.3 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency732 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.22 A @ 100 kHz