ELXZ6R3ELL331MFB5D
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
ELXZ6R3ELL331MFB5D
ELXZ6R3ELL331MFB5D
Part Number
ELXZ6R3ELL331MFB5D
Description
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL
Data sheet
ELXZ6R3ELL331MFB5D.pdf
Delivery Services
ELXZ6R3ELL331MFB5D
Comments
    ELXZ6R3ELL331MFB5D Specifications
    RatingsAEC-Q200
    Impedance250 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance330 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Lead Spacing0.098" (2.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated6.3 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency145 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency290 mA @ 100 kHz