EMVA160GDA332MLN0S
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EMVA160GDA332MLN0S
EMVA160GDA332MLN0S
Part Number
EMVA160GDA332MLN0S
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 16V SMD
Data sheet
EMVA160GDA332MLN0S.pdf
Delivery Services
EMVA160GDA332MLN0S
Comments
    EMVA160GDA332MLN0S Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance3300 µF
    Part StatusActive
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated16 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
    Ripple Current @ Low Frequency1.45 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.566 A @ 100 kHz