EMVA6R3GDA472MLH0S
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EMVA6R3GDA472MLH0S
EMVA6R3GDA472MLH0S
Part Number
EMVA6R3GDA472MLH0S
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V SMD
Data sheet
EMVA6R3GDA472MLH0S.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
EMVA6R3GDA472MLH0S
Comments
    EMVA6R3GDA472MLH0S Specifications
    SeriesAlchip™- MVA
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance4700 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated6.3 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
    Ripple Current @ Low Frequency1.4 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.512 A @ 100 kHz