EMVE100ADA102MJA0G
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EMVE100ADA102MJA0G
EMVE100ADA102MJA0G
Part Number
EMVE100ADA102MJA0G
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V SMD
Data sheet
EMVE100ADA102MJA0G.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
EMVE100ADA102MJA0G
Comments
    EMVE100ADA102MJA0G Specifications
    SeriesAlchip™- MVE
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance1000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated10 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
    Ripple Current @ Low Frequency410 mA @ 120 Hz