EMVE100ADA470MF55G
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EMVE100ADA470MF55G
EMVE100ADA470MF55G
Part Number
EMVE100ADA470MF55G
Description
CAP ALUM 47UF 20% 10V SMD
Data sheet
EMVE100ADA470MF55G.pdf
Delivery Services
EMVE100ADA470MF55G
Comments
    EMVE100ADA470MF55G Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance47 µF
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated10 V
    Lifetime @ Temp#1000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max)0.205" (5.20mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
    Ripple Current @ Low Frequency48 mA @ 120 Hz