EMVE100ARA222MKG5S
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EMVE100ARA222MKG5S
EMVE100ARA222MKG5S
Part Number
EMVE100ARA222MKG5S
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 10V SMD
Data sheet
EMVE100ARA222MKG5S.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
EMVE100ARA222MKG5S
Comments
    EMVE100ARA222MKG5S Specifications
    SeriesAlchip™- MVE
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance2200 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated10 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
    Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
    Ripple Current @ Low Frequency750 mA @ 120 Hz