EMVE100GDA472MLN0S
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EMVE100GDA472MLN0S
EMVE100GDA472MLN0S
Part Number
EMVE100GDA472MLN0S
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 10V SMD
Data sheet
EMVE100GDA472MLN0S.pdf
Delivery Services
EMVE100GDA472MLN0S
Comments
    EMVE100GDA472MLN0S Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance4700 µF
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated10 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
    Ripple Current @ Low Frequency1.3 A @ 120 Hz