EMVE101ARA680MKE0S
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EMVE101ARA680MKE0S
EMVE101ARA680MKE0S
Part Number
EMVE101ARA680MKE0S
Description
CAP ALUM 68UF 20% 100V SMD
Data sheet
EMVE101ARA680MKE0S.pdf
Delivery Services
EMVE101ARA680MKE0S
Comments
    EMVE101ARA680MKE0S Specifications
    SeriesAlchip™- MVE
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance68 µF
    Part StatusActive
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated100 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
    Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
    Ripple Current @ Low Frequency300 mA @ 120 Hz