EMVE101GDA331MMN0S
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EMVE101GDA331MMN0S
EMVE101GDA331MMN0S
Part Number
EMVE101GDA331MMN0S
Description
CAP ALUM 330UF 20% 100V SMD
Data sheet
EMVE101GDA331MMN0S.pdf
Delivery Services
EMVE101GDA331MMN0S
Comments
    EMVE101GDA331MMN0S Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance330 µF
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated100 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)
    Ripple Current @ Low Frequency980 mA @ 120 Hz