EMVE250ADA151MHA0G
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EMVE250ADA151MHA0G
EMVE250ADA151MHA0G
Part Number
EMVE250ADA151MHA0G
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 150UF 20% 25V SMD
Data sheet
EMVE250ADA151MHA0G.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
EMVE250ADA151MHA0G
Comments
    EMVE250ADA151MHA0G Specifications
    SeriesAlchip™- MVE
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance150 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated25 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
    Ripple Current @ Low Frequency240 mA @ 120 Hz