EMVE250GDA222MMN0S
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EMVE250GDA222MMN0S
EMVE250GDA222MMN0S
Part Number
EMVE250GDA222MMN0S
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 25V SMD
Data sheet
EMVE250GDA222MMN0S.pdf
Delivery Services
EMVE250GDA222MMN0S
Comments
    EMVE250GDA222MMN0S Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance2200 µF
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated25 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)
    Ripple Current @ Low Frequency1.3 A @ 120 Hz