EMVE350GDA102MLH0S
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EMVE350GDA102MLH0S
EMVE350GDA102MLH0S
Part Number
EMVE350GDA102MLH0S
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 35V SMD
Data sheet
EMVE350GDA102MLH0S.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
EMVE350GDA102MLH0S
Comments
    EMVE350GDA102MLH0S Specifications
    SeriesAlchip™- MVE
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance1000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated35 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
    Ripple Current @ Low Frequency750 mA @ 120 Hz