EMVE6R3GDA332MMH0S
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EMVE6R3GDA332MMH0S
EMVE6R3GDA332MMH0S
Part Number
EMVE6R3GDA332MMH0S
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V SMD
Data sheet
EMVE6R3GDA332MMH0S.pdf
Delivery Services
EMVE6R3GDA332MMH0S
Comments
    EMVE6R3GDA332MMH0S Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance3300 µF
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated6.3 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)
    Ripple Current @ Low Frequency1 A @ 120 Hz