EMVH100ADA101MH63G
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EMVH100ADA101MH63G
EMVH100ADA101MH63G
Part Number
EMVH100ADA101MH63G
Description
CAP ALUM 100UF 20% 10V SMD
Data sheet
EMVH100ADA101MH63G.pdf
Delivery Services
EMVH100ADA101MH63G
Comments
    EMVH100ADA101MH63G Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance100 µF
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated10 V
    Lifetime @ Temp#1000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max)0.248" (6.30mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
    Ripple Current @ Low Frequency102.3 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency110 mA @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)900mOhm @ 100kHz