EMVH100ADA331MJA0G
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EMVH100ADA331MJA0G
EMVH100ADA331MJA0G
Part Number
EMVH100ADA331MJA0G
Description
CAP ALUM 330UF 20% 10V SMD
Data sheet
EMVH100ADA331MJA0G.pdf
Delivery Services
EMVH100ADA331MJA0G
Comments
    EMVH100ADA331MJA0G Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance330 µF
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated10 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
    Ripple Current @ Low Frequency275.28 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency296 mA @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)300mOhm @ 100kHz