EMVH100ARA102MKE0S
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EMVH100ARA102MKE0S
EMVH100ARA102MKE0S
Part Number
EMVH100ARA102MKE0S
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V SMD
Data sheet
EMVH100ARA102MKE0S.pdf
Delivery Services
EMVH100ARA102MKE0S
Comments
    EMVH100ARA102MKE0S Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance1000 µF
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated10 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
    Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Surface Mount Land Size0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
    Ripple Current @ Low Frequency450 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency750 mA @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)140mOhm @ 100kHz