EMVH100GDA222MMH0S
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EMVH100GDA222MMH0S
EMVH100GDA222MMH0S
Part Number
EMVH100GDA222MMH0S
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 10V SMD
Data sheet
EMVH100GDA222MMH0S.pdf
Delivery Services
EMVH100GDA222MMH0S
Comments
    EMVH100GDA222MMH0S Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance2200 µF
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated10 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Surface Mount Land Size0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)
    Ripple Current @ Low Frequency900 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.2 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)100mOhm @ 100kHz