EMVH160ADA470MF60G
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EMVH160ADA470MF60G
EMVH160ADA470MF60G
Part Number
EMVH160ADA470MF60G
Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD
Data sheet
EMVH160ADA470MF60G.pdf
Delivery Services
EMVH160ADA470MF60G
Comments
    EMVH160ADA470MF60G Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance47 µF
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated16 V
    Lifetime @ Temp#1000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max)0.224" (5.70mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
    Ripple Current @ Low Frequency64.17 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency69 mA @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)1.6Ohm @ 100kHz