EMVH160ARA681MKE0S
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EMVH160ARA681MKE0S
EMVH160ARA681MKE0S
Part Number
EMVH160ARA681MKE0S
Description
CAP ALUM 680UF 20% 16V SMD
Data sheet
EMVH160ARA681MKE0S.pdf
Delivery Services
EMVH160ARA681MKE0S
Comments
    EMVH160ARA681MKE0S Specifications
    SeriesAlchip™- MVH
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance680 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated16 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
    Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Surface Mount Land Size0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
    Ripple Current @ Low Frequency450 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency750 mA @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)140mOhm @ 100kHz