EMVH250ARA471MKE0S
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EMVH250ARA471MKE0S
EMVH250ARA471MKE0S
Part Number
EMVH250ARA471MKE0S
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V SMD
Data sheet
EMVH250ARA471MKE0S.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
EMVH250ARA471MKE0S
Comments
    EMVH250ARA471MKE0S Specifications
    SeriesAlchip™- MVH
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance470 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated25 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
    Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Surface Mount Land Size0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
    Ripple Current @ Low Frequency375 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency750 mA @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)140mOhm @ 100kHz