EMVH350ADA330MF80G
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EMVH350ADA330MF80G
EMVH350ADA330MF80G
Part Number
EMVH350ADA330MF80G
Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD
Data sheet
EMVH350ADA330MF80G.pdf
Delivery Services
EMVH350ADA330MF80G
Comments
    EMVH350ADA330MF80G Specifications
    SeriesAlchip™- MVH
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance33 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated35 V
    Lifetime @ Temp#1000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max)0.303" (7.70mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
    Ripple Current @ Low Frequency102.3 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency110 mA @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)900mOhm @ 100kHz