EMVH350GDA681MMH0S
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EMVH350GDA681MMH0S
EMVH350GDA681MMH0S
Part Number
EMVH350GDA681MMH0S
Description
CAP ALUM 680UF 20% 35V SMD
Data sheet
EMVH350GDA681MMH0S.pdf
Delivery Services
EMVH350GDA681MMH0S
Comments
    EMVH350GDA681MMH0S Specifications
    SeriesAlchip™- MVH
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance680 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated35 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Surface Mount Land Size0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)
    Ripple Current @ Low Frequency720 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.2 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)100mOhm @ 100kHz