EMVK100ADA101MH63G
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EMVK100ADA101MH63G
EMVK100ADA101MH63G
Part Number
EMVK100ADA101MH63G
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 100UF 20% 10V SMD
Data sheet
EMVK100ADA101MH63G.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
EMVK100ADA101MH63G
Comments
    EMVK100ADA101MH63G Specifications
    SeriesAlchip™- MVK
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance100 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated10 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max)0.248" (6.30mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
    Ripple Current @ Low Frequency90 mA @ 120 Hz