EMVK100ADA330ME55G
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EMVK100ADA330ME55G
EMVK100ADA330ME55G
Part Number
EMVK100ADA330ME55G
Description
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD
Data sheet
EMVK100ADA330ME55G.pdf
Delivery Services
EMVK100ADA330ME55G
Comments
    EMVK100ADA330ME55G Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance33 µF
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated10 V
    Lifetime @ Temp#1000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max)0.205" (5.20mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
    Ripple Current @ Low Frequency34 mA @ 120 Hz