EMVK160ADA471MJA0G
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EMVK160ADA471MJA0G
EMVK160ADA471MJA0G
Part Number
EMVK160ADA471MJA0G
Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD
Data sheet
EMVK160ADA471MJA0G.pdf
Delivery Services
EMVK160ADA471MJA0G
Comments
    EMVK160ADA471MJA0G Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance470 µF
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated16 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
    Ripple Current @ Low Frequency460 mA @ 120 Hz