EMVK500ADA100MF55G
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EMVK500ADA100MF55G
EMVK500ADA100MF55G
Part Number
EMVK500ADA100MF55G
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD
Data sheet
EMVK500ADA100MF55G.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
EMVK500ADA100MF55G
Comments
    EMVK500ADA100MF55G Specifications
    SeriesAlchip™- MVK
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance10 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#1000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max)0.205" (5.20mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
    Ripple Current @ Low Frequency29 mA @ 120 Hz