EMVK500ADAR22MD55G
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EMVK500ADAR22MD55G
EMVK500ADAR22MD55G
Part Number
EMVK500ADAR22MD55G
Description
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V SMD
Data sheet
EMVK500ADAR22MD55G.pdf
Delivery Services
EMVK500ADAR22MD55G
Comments
    EMVK500ADAR22MD55G Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance0.22 µF
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#1000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
    Height - Seated (Max)0.205" (5.20mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
    Ripple Current @ Low Frequency2.6 mA @ 120 Hz