EMVK6R3ADA331MHA0G
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EMVK6R3ADA331MHA0G
EMVK6R3ADA331MHA0G
Part Number
EMVK6R3ADA331MHA0G
Description
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD
Data sheet
EMVK6R3ADA331MHA0G.pdf
Delivery Services
EMVK6R3ADA331MHA0G
Comments
    EMVK6R3ADA331MHA0G Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance330 µF
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated6.3 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
    Ripple Current @ Low Frequency290 mA @ 120 Hz