EMVY100ADA330ME55G
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EMVY100ADA330ME55G
EMVY100ADA330ME55G
Part Number
EMVY100ADA330ME55G
Description
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD
Data sheet
EMVY100ADA330ME55G.pdf
Delivery Services
EMVY100ADA330ME55G
Comments
    EMVY100ADA330ME55G Specifications
    Ratings-
    Impedance1.8 Ohms
    Tolerance±20%
    Capacitance33 µF
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated10 V
    Lifetime @ Temp#1000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max)0.205" (5.20mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
    Ripple Current @ Low Frequency38 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency95 mA @ 100 kHz