EMVY100ADA471MHA0G
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EMVY100ADA471MHA0G
EMVY100ADA471MHA0G
Part Number
EMVY100ADA471MHA0G
Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V SMD
Data sheet
EMVY100ADA471MHA0G.pdf
Delivery Services
EMVY100ADA471MHA0G
Comments
    EMVY100ADA471MHA0G Specifications
    Ratings-
    Impedance300 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance470 µF
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated10 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
    Ripple Current @ Low Frequency225 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency450 mA @ 100 kHz