EMVY100ARA222MKG5S
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EMVY100ARA222MKG5S
EMVY100ARA222MKG5S
Part Number
EMVY100ARA222MKG5S
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 10V SMD
Data sheet
EMVY100ARA222MKG5S.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
EMVY100ARA222MKG5S
Comments
    EMVY100ARA222MKG5S Specifications
    SeriesAlchip™- MVY
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance60 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance2200 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated10 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
    Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
    Ripple Current @ Low Frequency712.5 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency950 mA @ 100 kHz