EMVY100GDA332MMH0S
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EMVY100GDA332MMH0S
EMVY100GDA332MMH0S
Part Number
EMVY100GDA332MMH0S
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 10V SMD
Data sheet
EMVY100GDA332MMH0S.pdf
Delivery Services
EMVY100GDA332MMH0S
Comments
    EMVY100GDA332MMH0S Specifications
    Ratings-
    Impedance54 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance3300 µF
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated10 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)
    Ripple Current @ Low Frequency1.0125 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.35 A @ 100 kHz