EMVY100GDA472MMN0S
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EMVY100GDA472MMN0S
EMVY100GDA472MMN0S
Part Number
EMVY100GDA472MMN0S
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 10V SMD
Data sheet
EMVY100GDA472MMN0S.pdf
Delivery Services
EMVY100GDA472MMN0S
Comments
    EMVY100GDA472MMN0S Specifications
    Ratings-
    Impedance38 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance4700 µF
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated10 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)
    Ripple Current @ Low Frequency1.4875 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.75 A @ 100 kHz